shadow_left
Logo
Shadow_R
   
Wymagania stawiane doradcom zawodowym w projektach Drukuj Wyślij znajomemu

„Osoba pełniąca w projekcie funkcję doradcy zawodowego powinna posiadać wszelkie niezbędne uprawnienia wynikające m.in. z przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, dopuszczające ją do świadczenia usług doradczych zgodnie z przyjętymi standardami realizacji usług rynku pracy”. Powyższe sformułowanie oznacza zatem, że ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy powinna stanowić zasadniczy punkt odniesienia przy formułowaniu wymagań stawianych osobom ubiegającym się o stanowisko doradcy zawodowego, obejmujących m.in.:
- pełną zdolność do czynności prawnych
- niekaralność
- wykształcenie wyższe
- posiadanie obywatelstwa polskiego lub znajomość języka polskiego w stopniu wystarczającym do wykonywania zadań,
Przy czym przepisy te nie znajdują obligatoryjnego zastosowania w przypadku projektów realizowanych przez podmioty inne niż publiczne służby zatrudnienia w ramach projektów konkursowych, które nie są finansowane ze środków Funduszu Pracy. Należy zatem podkreślić, iż funkcja doradcy zawodowego w projekcie nie jest tożsama z funkcją doradcy zawodowego w publicznych służbach zatrudnienia, przy czym wymagania stawiane osobom ubiegającym się o powyższe stanowiska powinny być w miarę możliwości tożsame, w celu utrzymania jednolitych standardów świadczenia usług rynku pracy.

Osoba pełniąca funkcję doradcy zawodowego w projekcie powinna posiadać w szczególności następujące kwalifikacje zawodowe:
- ukończone studia podyplomowe lub kursy uzupełniające z zakresu zawodowego;
- znajomość problematyki rynku pracy;
- wiedzę z zakresu poradnictwa zawodowego oraz kształcenia ustawicznego;
- znajomość ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz aktów normatywnych tej ustawy;
- posiadanie wiedzy z zakresu przepisów prawa normujących zasady poradnictwa zawodowego;
- znajomość podstaw prawa pracy;
- znajomość obowiązujących procedur administracyjnych;
- umiejętności trenerskie zdobyte w toku działalności zawodowej.

Pragniemy wyrazić nadzieję, iż powyższe wyjaśnienia okażą się wystarczające dla prawidłowej oceny i weryfikacji kompetencji zawodowych osób ubiegających się o pełnienie funkcji doradcy zawodowego w projektach finansowanych ze środków EFS